Sylvia Stave, ask med lock, tenn. C.G. Hallberg, Stockholm, 1933.
Klotformad med räfflad dekor, knopp med stående kvinna. Graverad. Diameter ca 13, höjd 19 cm.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Senare gravyr.