Skrivbord med löstagbar uppsats. Uppsatsen med jalusi och bakomliggande låd och fackinrednng. Fanerat med mahogny. Sargen med tre lådor. Beslag av mässing. Längd 162, bredd 86, skivans höjd 77, totalhöjd 118 cm.
Renoverat med lagningar och kompletteringar. Delvis äldre delar. Slitage, märken, repor, smärre skador såsom torrsprickor.