Design Möbler
1310065

Arne Norell

(Sverige, 1917-1971)
Arne norell, fåtöljer ett par, "sirocco", 1960-talets mitt. modellen formgiven 1964.

Arne Norell, fåtöljer ett par, "Sirocco", 1960-talets mitt. Modellen formgiven 1964.

Fåtöljer med stommar av palisander. Läderklädsel, häftade sittdynor. Sitthöjd ca 40, höjd 72 cm vardera.

Slitage. Repor. Märken. Fläckar.

Om Cites

CITES-intyg medföljer

Läs mer om CITES-bestämmelser här

Utropspris
15 000 SEK