Bestående av:
8 tallrikar, 25 cm.
6 djupa tallrikar, 20,5 cm.
6 äggkoppar.
6 buljongkoppar med fat, diameter på fat 17 cm.
1 serveringsfat, 36,5 cm.
1 skål, 23 cm.
1 skål, 24,5 cm.
2 kannor, höjd 14,5 cm.
1 kanna med lock, höjd 15,5 cm.
1 sockerskål med lock, höjd 9 cm.
1 gräddkanna, höjd 6 cm.
1 såssnipa på fat, längd 21 cm (spricka samt krackelyr).
1 terrinlängd med lock, längd 24,5 cm.
2 ovala serveringsskålar, längd 25 cm.
1 fat, längd 27 cm.
13 (8+5) assietter, 21 cm.
1 mjölkkanna smärre missfärgad. Sockerskål med smärre nagg. Såssnipa med krackelyr och spricka.