Saara Hopea, Karaff och dricksglas, 8 st, Nuutajärvi Notsjö. Modellerna formgivna 1959 resp. 1958.
Karaff, modell 2501, höjd 22 cm. Bär tillverkarens etikett.
Glasen, modell 1710, höjd 9 cm, diameter upptill 7 cm. Hälften bär tillverkarens etikett.
Ett glas med repor och slitage. Övriga delar med endast smärre slitage.