Arne Jacobsen, bord, "A622", Fritz Hansen, Danmark, 2008.
Bordsskiva fanerad med ek.
Fyrpassformad fot i aluminium. Etikettmärkt Fritz Hansen 2008. Diameter 75, höjd 70 cm.
Slitage. Märken. Några repor.
Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.