Silver 800.
Graverat monogram.
12 matskedar 21,5 cm
11 matgafflar 20,8 cm
12 matknivar 25,5 cm
12 bordsskedar 17,7 cm
1 tesked 14,6 cm
5 bakelsegafflar 13,7 cm
1 bordssked 18 cm (svenska stämplar, annan gravyr)
1 såssked 18,6 cm (svenska stämplar, utan gravyr)
Total vikt inkl rostfria blad 4340 gram.
Smärre åldersrelaterat slitage.