Skrivskåp / klockskåp, tidigt 1800-tal.

Målat klockskåp med fällbar skrivklaff och bakomliggande lådinredning. Urtavlan märkt: "Erich Wasberg". Undertill med dörrpar och hyllor. Upptill med tre dörrar. Svängt profilerat krön. Ett lod och pendel finns. Bredd 123, djup 54, höjd 210 cm. Nyckel finns.

Renoverat och kompletterat. Lagningar. Slitage och obetydliga skador, klaffen går ej att låsa. Ej funktionstestat.

Utropspris
8 000 SEK