DOCKVAGN, brickmärkt NK Nordiska Kompaniet, Stockholm. 1900-talets början.

Metallstomme, liggdel i trä samt gallonsufflett. L 70, b 31, h 91.

Bruksslitage, utbytta delar i handtaget samt små hål i suffletten.

Utropspris
500 SEK