Mikael Nyberg, bordssurtout, silver, sengustaviansk, Stockholm 1796.
Ett ovalt ställ i silver med genombruten dekor och antikiserande figur och tassfötter. Fyra ställ för flaskor, stämplade Mikael Nyberg. Fyra glasflaskor, samt lock i silver stämplade Daniel Hallman, Stockholm 1810. Längd 31, bredd 19, höjd med flaskor 32 cm. Vikt silver 1122 gram.
De fyra hållarna sitter löst samt saknar muttrar. En tassfot lagad. Senare glasflaskor, samt en glasflaska utbytt. Nagg, smärre slitage.
Den gustavianska tiden varar mellan cirka 1775-1810. Möblerna får då till skillnad från Rokoko stramare konturer. Benen blir raka och avsmalnande. Färgerna blir svalare och går i mestadels grågrönt och gråblått. Typiskt för den gustavianska tiden är intarsia, inläggningar med medaljonger och klassiska bårder. Stolarnas ryggbrickor har ofta raka spjälor eller ett svängt spjälknippe och de finare stolarna har en stoppad rygg med dekor av rosenknopp i krönet. Betydande detaljer är också en blomma, ”fleuron”, som ofta sitter i sarghörnen, bladstavsdekor och festonger av blad, blommor eller frukter. Åren mellan 1785-1810 brukar kallas den sengustavianska tiden och kännetecknas av en stram klassicism. Rik intarsiadekor blev ersatt av slät och mörk mahogny med eleganta mässingsbeslag och lister.