Silver Övrigt
1310915

Gustaviansk

(Sverige, 1775-1810)
Mikael nyberg, bordssurtout, silver, sengustaviansk, stockholm 1796.

Mikael Nyberg, bordssurtout, silver, sengustaviansk, Stockholm 1796.

Ett ovalt ställ i silver med genombruten dekor och antikiserande figur och tassfötter. Fyra ställ för flaskor, stämplade Mikael Nyberg. Fyra glasflaskor, samt lock i silver stämplade Daniel Hallman, Stockholm 1810. Längd 31, bredd 19, höjd med flaskor 32 cm. Vikt silver 1122 gram.

De fyra hållarna sitter löst samt saknar muttrar. En tassfot lagad. Senare glasflaskor, samt en glasflaska utbytt. Nagg, smärre slitage.

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Utropspris
6 000 SEK