DAVID ROSÉN/ALGOT TÖRNEMAN, soffbord "579-112", bordsskiva "Röd kvadrat". AB Seffle möbelfrabrik.
Kvadratisk form, stomme i teak. Emaljerad skiva. Signerad och daterad P. Törneman -67. Brännmärkt.
Höjd 53, längd och bredd 90 cm.
Slitage. Repor. Ena benen löst.