Poul Cadovius, hyllsystem, "Royal system", Danmark. 1960/1970-tal.
Palisander.
Bestående av:
1 skåpdel med lådor: 80 x 43 x 38 cm.
1 skåpdel med monterad belysning: 90 x 60 x 25 cm.
1 skåpdel: 90 x 45 x 35 cm.
3 skåpdelar: 60 x 45 x 25 cm.
7 väggdelar: 60 x 210 cm.
1 väggdel 25 x 210 cm.
7 hyllplan: 90 x 15 cm.
11 hyllplan: varierande mått.
7 väggdelar: 60 x 36 cm.
Slitage, fanerbortfall, ställvis blekt. Lampan ej funktionstestad. Skador. Lagningar. Hål. Ej fullständigt genomgånget.