Räfflad dekor, pålagt monogram. Invändigt förgyllt. 9,3x8,5 cm. Vikt ca 161 g. Kontrollmästyarstämpel Jakov Lyapunov.
På insidan en kyrillisk gåvogravering daterad 1899. Smärre slitage.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10