Silver Övrigt
1311996

Ströare och senapsburk, silver, kontrollstämplad A. Tillander, Helsingfors 1926.

Ströare och senapsburk, silver, kontrollstämplad a. tillander, helsingfors 1926.

Silver 813.
Båda med svängda knäckar och på fyra fötter med bladanfanger. Senapsburken invändigt förgylld. Höjd ca 10,5 och 12 cm.
Senapsskopa, längd 9,5 cm, stämplad J.T, Juho Tepponen, Helsingfors 1925.
Sammanlagd vikt utan senapsburkens glasinsats 213 g.

Graverade med krönta initialer. Anlöpningar.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
300 EUR