Design Möbler
1312020

Børge Mogensen

(Danmark, 1914-1972)
Børge Mogensen, matbord, 4 stolar, "Asserbo", Firma Karl Andersson & söner.

Av furu, Oregon pine med snörsitsar. Etikettmärkta. Sitthöjd 44, bordets längd 160, bredd 94, höjd 70 cm. En målad illäggsskiva medföljer.

Flätad sits något defekt, repor, märken, slitage.

Formgivare

Anna Tenje
Anna Tenje
+46 (0) 739 400 810

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
8 000 SEK