Hans Agne Jakobsson, takkrona, Markaryd.
Stomme av mässing med nio kupor av klarglas, varav en original med mönster av luftbubblor. Resterande 8 senare kompletteringar. Etikettmärkt. Diameter 65, höjd 113 cm.
Ej funktionstestad. Nagg på flera glaskupor. Smärre slitage. blå fläck på takkopp. Kompletterade glaskupor.