Silver Övrigt
1312033

Gustaf Dahlgren, gräddkanna, silver, Malmö, 1851.

Gustaf dahlgren, gräddkanna, silver, malmö, 1851.

På fyrkantig for med lejontassar. Uppsvängd hänkel. Invändigt förgylld. Dekor av bladslinga. Stämplad vapensköld för adliga ätten von Hauswolff nr. 1880. Höjd 16 cm. Vikt 253 g.

Smärre slitage.

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Utropspris
2 500 SEK