Rektangulär form med genombrutet krön. Snidad dekor. Förgylld och bronserad. Fasetterat glas. Bredd 44,5, höjd 76 cm.
Saknar ljusarm. Omarbetad. Senare bronsering. Torrspricka. Smärre slitage. Något anlupet glas.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10