Skåp med stomme av ek, två dörrar, invändigt med hyllor, skedhylla samt två lådor. Bredd 137, djup 57, höjd 191 cm. Nyckel finns.
Slitage och skador såsom repor, märken, fläckar, torrsprickor och något maskstunget. Lagningar och kompletteringar.