Jardiniere, silver, rokokostil, firma AD Hauptmann, Wien, Österrike-Ungern, sent 1800-tal-tidigt 1900-tal.
En oval jardiniere i silver dekor av rocailler i relief samt med hänklar. Insats i nysilver. Längd 62, bredd 33 cm, höjd 14,5 cm. Vikt utan insats 2335 gram.
Smärre slitage.