Ymnig gulddekor i form av växter och stiliserade motiv.
Bestående av: ¨Kaffekanna med lock: 28 cm.
Gräddkanna: 22 cm.
Sockerskål på fot med två hänklar och lock: 18 cm.
6 kaffekoppar med fat: koppar 10 cm höga, fat 12,5 cm i diameter.
Nagg på en kopp. Hårspricka vid mynningen på gräddkannan. Förgyllnings med ställvis hårt slitage. Locket till kaffekannan eventuellt senare.