Bänkalängd, rölakan och andra tekniker, ca 326 x 56,5 cm, Skåne 1800-tal.

Polykromt randmönster med stora stiliserade blommor och fåglar samt geometriska figurer.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, smärre skador och hål. Skadade långsidor.

Proveniens

Har enligt uppgift tillhört den kända textilhistorikern Vivi Sylwan.

Utropspris
3 000 SEK