Polykromt randmönster med stora stiliserade blommor och fåglar samt geometriska figurer.
Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, smärre skador och hål. Skadade långsidor.
Har enligt uppgift tillhört den kända textilhistorikern Vivi Sylwan.