Möbler Skåp & Byråar
1313768

Skåp, allmoge, troligen 1800-talets första hälft, Hälsingland.

Skåp, allmoge, troligen 1800-talets första hälft, hälsingland.

Målat tudelat skåp med rakt krön. Överdel med en skåpsdörr samt två utdragslådor. Nederdel med en skåpsdörr. Daterat "Ano 1820. Bredd 128, djup 45, höjd ca 205 cm Nyckel finns.

Senare målning. Slitage. Skador. Renoverad. Kompletterad. Delvis senare beslag.

Utropspris
5 000 SEK