Design Möbler
1314056

Arne Jacobsen

(Danmark, 1902-1971)
Arne jacobsen, stol, "myran", fritz hansen, danmark, tidigt 1950-tal.

Arne Jacobsen, stol, "Myran", Fritz Hansen, Danmark, tidigt 1950-tal.

Stol på tre ben. Formpressad sits. Tidig mer ovanlig modell med ben av stål klädda i räfflad grå plast. Sitthöjd 44, höjd 77 cm.

Smärre slitage.

Klubbat pris
2 300
227
273
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (6 bud)
5 maj 8:58
2 300 SEK
5 maj 6:32
2 100 SEK
5 maj 6:32
2 000 SEK
5 maj 6:28
1 900 SEK
1 maj 11:48
1 800 SEK