Målat hängskåp. Skåpdörr med bakomliggande hyllinredning. Krön med ängel, dörrspegel med blomsterornamentik. Dörren märkt 'A:F:S:, E:C:D:' samt daterad '1818 18/9'. Nederdelen med tre stycken utdragbara lådor. Bredd 100, djup 32, höjd 98 cm.
Slitage. Smärre skador. Delvis senare målning. Renoverad. Kompletterad. Maskstungen.