Fäste av förgylld mässing, läderbeklädd samt metallindad kavel. Parerplåten märkt I(?)A.Eh. Svagt böjd samt eneggad klinga med rundad rygg, Joh Svengren Eskilstuna. Längd ca 85 varav klingan 73,5 cm. Stålbalja med två koppelringar, märkt C J Svenson.
Åldersrelaterat slitage.