Le Corbusier, Pierre Jeanneret, Charlotte Perriand, vilstol, "LC4", Cassina, Italien.
Stomme av svartlackerat stålrör. Klädsel av svart skinn. Lös nackkudde. Stämplad på sockel och stämplad och numrerad på stommen
Längd ca 160, höjd 70, bredd 55, sitthöjd från 30 cm.
Smärre slitage. En hake saknas.
Moderna Museets stora Corbusier-retrospektiv 2013.