Illustrerad med litografiska blad föreställande fåglar samt med text. Skinnband. Del 1-3. Varje band 39 x 32 cm.
Åldersrelaterat slitage. Pärmarna med ställvis slitage. Första delen med lösa försättsblad. Andra delen med tuschstreck. Ej fullständigt genomgångna.