Silver Bägare & Skålar
1314677

Skål, silver, Ingrid Råström, och ljusstakar, ett par, silver, Sverige 1985 resp. 1959

Skål, silver, ingrid råström, och ljusstakar, ett par, silver, sverige 1985 resp. 1959.

Skål, "Sofiero", hamrad yta, indragen fot, diameter 12,7 cm, höjd 7,7 cm, stämplad "Handarbete", Stockholm 1985.
Ljusstakarnas höjd 15 cm, Markströms Guldsmeds Ab K G, Uppsala 1959.
Totalvikt ca 473 g.

Ljusstakarnas fyllning saknas. Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
300 EUR