Bord med klaffar fanerat med mahogny. Kollonformat ben med volutformade fötter försedda med hjultrissor. Låda med förgylld nyckelskylt samt etikett märkt: "D:Sehfbom Snickare och Schatoullmakare i Stockholm". Längd 97 (150), bredd 65, höjd 74 cm.
Renoverad. Kompletterad. Fanerskador. Nyckel saknas.