Tvådelat skåp fanerat med alrot och alm. Underdel med lådor och överdel med pardörrar. Invändigt med lådor och hyllor. Svärtade pilasterhörn. Skulpterat krön. Bredd 154, djup 60, höjd 245 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Renoverad. Kompletterad. Torrsprickor.