Målad och bronserad soffa med skuren dekor av bandfläta, fleuroner och blad. Kannelerade ben. Fast stoppad sits. Stoppade sidostycken. Lösa ryggkuddar och pölar. Försedd med demonterbara ryggbrädor. Sitthöjd 45, längd 235, bredd 73 cm.
Renoverad. Kompletterad. Lagningar. Åldersrelaterat slitage.