Dosa, emalj, 1700-tal, samt necessair, försilvrad, 1700/1800-tal.

Dosa i rektangulär form, vit emalj med dekor av målade figurscener: längd 6,5, bredd 5,5, höjd 3,5 cm. Necessair med sax, öronslev och tandpetare i. Dekor av kiniserande flodlandskap med fåglar i relief. Stämplar saknas. Höjd 9,5 cm.

Slitage. Skador: mässingskanten på asken har släppt. Sprickor. Delar saknas i necessären. Fläckar.

Utropspris
2 500 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69