Sverker Broström, olja på duk, ej signerad.
"Bellevue". 55,5 x 46 cm. Bok "Artes, nr 6, 1978" medföljer.
Krackelyr. Färgbortfall. Lagning.
Utställd bla på Thielska Galleriet.
Målningen avbildad med helsida i färg i "Artes, nr 6, 1978", sida 82 som illustration till artikel om Broström av Ulf Linde.