Åke Norlander, olja på duk, signerad och daterad -71.
"Männskliga möten". 40 x 65,5 cm. Boken Åke Norlander. Målningar" av Tommy Ekheden, 2007 medföljer.
Helhetsintrycket är gott.
Utställd på utställningen "Fantasi-Verklighet" i regi av Sveriges Allmäna Konstförening, 6-28 November, 1971 på Konstakademin Katalognummer: 80.
Utställd på separatutställning på Konstakademin, Stockholm, 2007.
Målningen omnämnd och avbildad med helsida (s. 21) i Boken "Åke Norlander. Målningar" av Tommy Ekheden, 2007.