Motivet formgivet av Josué Dupon.
Åtsida med segerviss atlet, bärandes segerkrans och palmblad, i bakgrunden grekisk fris med inskription "VII OLYMPIADE". Signerad Josué Dupon.
Frånsida med Brabo fontänen, Antwerpen, Belgien och texten "ANVERS MCMXX".
Diameter 6 cm, vikt 86 g.
Förgyllningen med slitage.
Olympiska sommarspelen 1920 var de sjunde olympiska spelen och hölls i Antwerpen i Belgien. Spelen arrangerades under primitiva förhållanden i ett Belgien som fortfarande var härjat efter kriget.