Samlarföremål Övrigt
1315251

Guldmedalj, Olympiska Spelen Antwerpen 1920, förgyllt silver, Coosemans, Bryssel, Belgien.

Guldmedalj, olympiska spelen antwerpen 1920, förgyllt silver, coosemans, bryssel, belgien.

Motivet formgivet av Josué Dupon.
Åtsida med segerviss atlet, bärandes segerkrans och palmblad, i bakgrunden grekisk fris med inskription "VII OLYMPIADE". Signerad Josué Dupon.
Frånsida med Brabo fontänen, Antwerpen, Belgien och texten "ANVERS MCMXX".
Diameter 6 cm, vikt 86 g.

Förgyllningen med slitage.

Övrigt

Olympiska sommarspelen 1920 var de sjunde olympiska spelen och hölls i Antwerpen i Belgien. Spelen arrangerades under primitiva förhållanden i ett Belgien som fortfarande var härjat efter kriget.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
+46 (0)739 40 08 16

Klubbat pris
48 000
4 728
5 708
Utropspris
50 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
4 maj 13:58
48 000 SEK
4 maj 13:58
46 000 SEK
3 maj 21:15
42 000 SEK
27 apr 8:45
40 000 SEK
26 apr 21:38
10 000 SEK