Skålar med lock, ett par, silver, William Hutton & Sons Ltd, Sheffield 1911 samt Martin Lysell, Trelleborg 1923.
En skål stämplad William Hutton & Sons, den andra Martin Lysell. Invändig förgyllning. Hexagonala på kvadratisk fot, uppsvängda hänklar med randdekor, knopp i svärtat trä. Höjd 15 cm, vikt totalt 745 gram.
Smärre slitage, en träknopp med spricka.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.