Nattljusstakar, ett par, silver, Hans Georg Vogt samt HG Vogt & Söner, Kristianstad, en 1853.
Manchetter och ljushållare med bladdekor, på runt fat med tumgrepp med dito bladdekor. Höjd 9 cm, diameter 12,5 cm, vikt totalt 296 gram.
En med otydlig årsstämpel.
Bristningar. Lagning. Bucklor.