Gerda Strömberg, glasservis, 37 delar "Hörningsholm", Strömbergshyttan, 1900-talets första hälft.
6 champagneglas, höjd 10 cm
10 likörglas, höjd 9 cm
10 vinglas, höjd 13 cm
10+1 selterglas (ett med mindre kantnagg ett med avvikande färg), höjd 6 cm
Enstaka nagg.
Svagt tonad glasmassa.