Glas Servisglas
1315584

Gerda Strömberg

(Sverige, 1879-1960)
Gerda strömberg, glasservis, 37 delar "hörningsholm", strömbergshyttan, 1900-talets första hälft.

Gerda Strömberg, glasservis, 37 delar "Hörningsholm", Strömbergshyttan, 1900-talets första hälft.

6 champagneglas, höjd 10 cm
10 likörglas, höjd 9 cm
10 vinglas, höjd 13 cm
10+1 selterglas (ett med mindre kantnagg ett med avvikande färg), höjd 6 cm

Enstaka nagg.

Tilläggslista

Svagt tonad glasmassa.

Utropspris
3 000 SEK