1316163

Berndt Friberg

(Sverige, 1899-1981)
Berndt friberg, skål, stengods, gustavsbergs studio, signerad och daterad 1949.

Berndt Friberg, skål, stengods, Gustavsbergs Studio, signerad och daterad 1949

Harpälsglasyr i bruna och beige toner. Signerad med studiohanden samt årsbokstav X. Höjd ca 9 cm, ca 18 X 16 cm

Obetydligt ytslitage. En liten glasyr bubbla från tillverkningen.

Maria Granström
Maria Granström
Filialchef Malmö / Private Sales
+46 (0)739 40 08 09

Utropspris
2 500 SEK