Konst Klassisk svensk konst
1316170

Amalia Lindegren

(Sverige, 1814-1891)
Amalia lindegren, olja på duk signerad.

Amalia Lindegren, olja på duk signerad

Porträtt av sångerskan Louise Thelén - midjebild, 49 x 41 cm

Obetydligt ytslitage. Hål. Lagning.

Proveniens

Bukowskis katalog 77 nr 132, 1892

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13

Utropspris
3 000 SEK