Design Möbler
1316303

Bruno Mathsson

(Sverige, 1907-1988)
Bruno mathsson, fotpall "pernilla" för dux 1900-talets senare del.

Bruno Mathsson, fotpall "Pernilla" för DUX 1900-talets senare del.

Stomme av böjträ, klädd med sadelgjord samt lös tygklädd dyna.

Smuts, synliga häftstift, möjligen senare klädd, åldersrelaterat slitage.

Anna Tenje
Anna Tenje
+46 (0) 739 400 810

Utropspris
2 500 SEK