Konst Klassisk svensk konst
1316502

Anders Zorn

(Sverige, 1860-1920)
Anders zorn, kolteckning, signerad med blyerts, troligen utförd omkring 1879.

Anders Zorn, kolteckning, signerad med blyerts, troligen utförd omkring 1879.

"Mary/Flickhuvud". Ca 19,5 x 15 cm.

Ej examinerad ur ram. Gulnad. Missfärgad. Uppklistrad. Obetydligt hål.

Proveniens

Direktör Axel Jacobsens samling, Djursholm.
Bukowskis Internationella Vårauktion, 1998,
katalognummer 224.
Privat samling.

Alexander Robertson
Alexander Robertson
+46 (0)709 17 99 95

Utropspris
25 000 SEK