Bengt Nordenberg

(Sverige, 1822-1902)
Bengt Nordenberg
(Sverige, 1822-1902)

Bengt Nordenberg, olja på pannå, signerad och daterad 1861.

I verkstaden. 27 x 35 cm.

Konstnär

Bengt Nordenberg var en svensk bildkonstnär född i Jämshög, Blekinge. Han studerade vid Konstakademien i Stockholm samt på resor till Düsseldorf, Paris och Italien. Nordenberg bodde från 1860 i Düsseldorf och tillhörde Düsseldorfskolan tillsammans med svenskarna Carl d’Unker, Killian Zoll och Marcus Larson. Nordenberg är främst känd för sina genremålningar och folklivsbilder med motiv hämtade från Dalarna, Blekinge och Skåne. Hans konst är väl representerad på såväl Nationalmuseum som Göteborgs konstmuseum. I hans motivkrets återfinns både interiör- och exteriörbilder, kyrkomålningar och altartavlor. Hans kompositioner är skickligt sammanställda och människoskildringarna träffande. Målningar som genom sin detaljrikedom och återgivande av seder och bruk, om även romantiserade, är av ett stort kulturhistoriskt intresse. Scenerna är skickligt komponerade och figurerna väl karaktäriserade.
Representerad på Nationalmuseum och Nordiska museet i Stockholm samt i landsortsmuseer.

Utropspris
15 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801