Fritz von Dardel, olja på tvåsidig handskärm, signerad F.A.v.D.
Motiv med häst och hud samt ryttare till häst. Bredd 24, höjd 31 cm.
Repor. Fläckar. Smärre färgbortfall. Lagning på skaft. Aslutande knopp på skaft saknas.
Fritz von Dardel var en schweizisk-svensk överintendent och bildkonstnär född i Neuchatel. Han studerade i Paris för Leon Coignet. I Sverige tillhörde han Karl XV:s inre krets. Von Dardel är känd för sina många akvarellerade teckningar föreställande personer och händelser vid hovet. Han har även utfört en rad folklivsbilder.