Mersad Berber

(Bosnien, 1940-2012)
Mersad Berber
(Bosnien, 1940-2012)

Mersad Berber, blandteknik på papper, signerad

Man med luta, 53x38 cm

Helhetsintrycket är gott.

Konstnär

Mersad Berber, bildkonstnär, scenograf, filmmanusförfattare. Berber föddes i Bosnien-Herzegovina 1940 och bedrev studier vid ALUO, Akademin för fria konster och design i Ljubljana, Slovenien. Under 70-talet blev han gästprofessor på konstakademin i Sarajevo. I sitt måleri utgår Berber ifrån Bosnien samt Kroatiens historia, men även utifrån västerländsk konsthistorias mästare bland annat Rembrandt, Rubens, Vermeer och Velasquez. Samspelet och blandningen av olika tekniker, medium och konstnärliga och kulturella traditioner är grunden i Berbers konstnärlig uttryck. Han har senare också gjort scenografi för teatrar i Zagreb, Sarajevo och Washington och är manusförfattre till filmen "Tempo Secondo" ifrån 1980-talet. Han finns representerad på museum och gallerier världen över bland annat på Tate Gallery i London.

Utropspris
12 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Maria Granström
Maria Granström
Filialchef Malmö
+46 (0)739 40 08 09