Byrå, Gustavianskt Stockholmsarbete, i Jonas Hultstens art.
Fanerad med björk, jakaranda och lönn. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av bandfläta, lagerkransar samt trofé med pilkoger, fackla och pilbåge. Längd 116, bredd 58, höjd 82 cm. Lösa fanerbitar medföljer. Nyckel finns.
Fanerlagningar. Fanerskador. Retuscher. Renoverad. Blyertsnotering under skivan: reparerad 1866, samt 1950 av snickare Gustafsson på Nordiska museet. Lösa fanerbitar medföljer.