William Féron

(Sverige, 1858-1894)
William Féron
(Sverige, 1858-1894)

William Féron, blyertsteckning, signerad W Feron.

Interiör föreställande med Sigrid Schück (1854-1942), konstnärens syster, broderande i en fåtölj. I. 24 x 34 cm.

Ej examinerad ur ram, uppklistrad.

Herman Schück, ”Sigrid och Henrik Schück. Ett akademikeräktenskap under sent 1800-tal”, i "Personhistorisk tidskrift", 106:1, 2010), jfr ss. 26-43.

Sigrid Féron (1854-1942) var hustru till litteraturhistorikern professor Henrik Schück (1855-1947), av de främsta litteraturhistoriska forskare vårt land någonsin ägt, med vilken hon ingick äktenskap 1879.

Efter avslutade akademistudier 1880 reste William Féron till Paris där han anslöt sig till den svenska konstnärskolonin. I Paris bodde han granne med Albert Edelfelt ("Albert Edelfelts brev", 2014 under 1880) En teckning av Edelfelt föreställande Féron sittande i en soffa i dennes hem utfördes samma år. Med undantag av en resa till Italien tillsammans med Carl Skånberg 1882 kom han att vistas i Frankrike under hela 1880-talet. Han anslöt sig till opponentrörelsen mot akademien 1885. Han medverkade Parissalongen i ett flertal gånger samt i världsutställningen 1889. Han blev ledamot i Svenska konstnärernas förening 1891 och var ledamot i Konstnärsförbundet i 1886-1894. I samband med utställningen Opponenterna av 1885 på Nationalmuseum 1945 visades flera verk av Féron.

Släkten Féron härstammade från norra Frankrike och hade kommit till Sverige 1818 med Lucas Joseph Féron (1797-1832) i samband med Carl XIV Johans trontillträde. Willem och Sigrids far, juveleraren Louis Constantin Féron (1828-1890), var länge mycket framgångsrik och hade 1850 övertagit Gustav Möllenborgs verkstad och firmanamn, men gjorde konkurs så småningom. Hans förnämliga konstsamling såldes på Bukowskis, med bl. a. ett landskap av Boucher, som tillhört drottning Desideria och nu köptes till Nationalmuseum.

Utropspris
2 500 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801